Unpopular Opinion
Welcome to the Unpopular Opinion community!
How voting works:
Vote the opposite of the norm.
If you agree that the opinion is unpopular give it an arrow up. If it's something that's widely accepted, give it an arrow down.
Guidelines:
Tag your post, if possible (not required)
- If your post is a "General" unpopular opinion, start the subject with [GENERAL].
- If it is a Lemmy-specific unpopular opinion, start it with [LEMMY].
Rules:
1. NO POLITICS
Politics is everywhere. Let's make this about [general] and [lemmy] - specific topics, and keep politics out of it.
2. Be civil.
Disagreements happen, but that doesn’t provide the right to personally attack others. No racism/sexism/bigotry. Please also refrain from gatekeeping others' opinions.
3. No bots, spam or self-promotion.
Only approved bots, which follow the guidelines for bots set by the instance, are allowed.
4. Shitposts and memes are allowed but...
Only until they prove to be a problem. They can and will be removed at moderator discretion.
5. No trolling.
This shouldn't need an explanation. If your post or comment is made just to get a rise with no real value, it will be removed. You do this too often, you will get a vacation to touch grass, away from this community for 1 or more days. Repeat offenses will result in a perma-ban.
6. Defend your opinion
This is a bit of a mix of rules 4 and 5 to help foster higher quality posts. You are expected to defend your unpopular opinion in the post body. We don't expect a whole manifesto (please, no manifestos), but you should at least provide some details as to why you hold the position you do.
Instance-wide rules always apply. https://legal.lemmy.world/tos/
view the rest of the comments
To me, the cost of stuff like syrup works as a great example of how much we shouldn't be eating it.
It costs so much because it's very time consuming, labor intensive, and it's reduced from the source liquid about 80%.
I go through about 16oz of syrup in 1 to 2 years. It's a sugar (a very simple carb), that's plenty for the average person.
Even worse is what it's typically used for - high carbohydrate foods, like pancakes, waffles, and desserts. Again, stuff we really shouldn't be eating all that much of.
It's sort of naturally limiting by the effort involved in getting it. So I don't mind paying for the real thing.
Wow, that's so little. I go thru a quart every other month. Costs be damned.